Projekty realizowane przez "Stowarzyszenie EKON"

Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” od lat realizuje szereg projektów aktywizujących, których celem jest wejście osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy, przełamywanie stereotypów i barier dotyczących OzN, biernych zawodowo z powodu choroby lub wykluczonych społecznie. Realizowane przez „Stowarzyszenie EKON” projekty pozwalają na indywidualne wsparcie każdego uczestnika projektu – między innymi przez opracowanie ścieżki zawodowej czy coaching zawodowy Trenera Pracy. Projekty poza aktywizacją zawodową i możliwością zatrudnienia na otwartym rynku pracy mają również wymiar społeczny, ponieważ sprawiają, że osoby wykluczone, bierne lub nieaktywne zawodowo zyskują jakościową zmianę życiową.

Projekty realizowane przez „Stowarzyszenie EKON” odbywają się przy dofinansowaniu ze środków Funduszy Europejskich, Unii Europejskiej, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) czy firm i instytucji prywatnych, jak na przykład Carrefour Foundation.

Projekt Pracuje(my)! edycja II

Stowarzyszenie Niepełnosprawni Dla Środowiska „EKON” na podstawie zawartej umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  rozpoczyna realizację Projektu pn. „Pracuje(my)!” edycja II.

Projekt dofinansowany został ze środków PFRON, na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w ramach konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej”.

 

Projekt Jestem Pracownikiem!

Stowarzyszenie Niepełnosprawni Dla Środowiska „EKON” na podstawie zawartej umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  rozpoczyna realizację Projektu pn. „Jestem Pracownikiem!”

Projekt dofinansowany został ze środków PFRON, na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w ramach konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej”.

 

Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla środowiska EKON” realizuje dwa autorskie projekty związane z promowaniem i organizacją zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami:
 


Projekt „Kraina Akceptacji” 

realizowany jest od 2008 roku i jego celem jest przełamywanie barier społecznych, psychicznych i środowiskowych przez wyszukiwanie, przygotowanie i wprowadzenie osób z niepełnosprawnościami na otwarty rynek pracy. Ważną rolę w procesie realizacji projektu zajmuje Trener Pracy, który nie tylko wspiera uczestnika projektu przy zdobyciu zatrudnienia, ale także monitoruje przebieg jego zatrudnia. Trener pracy równolegle współpracuje z kontrahentami, zapewniając im wsparcie na linii pracodawca-pracownik. „Kraina Akceptacji” opiera się na indywidualnym podejściu do potrzeb i możliwości każdej osoby z niepełnosprawnościami. Projekt ma za zadanie promować zatrudnienie wspomagane.

Projekt „EKOpraca”

realizowany od 2004 roku, który łączy działania proekologiczne z prozatrudnieniowymi. Polega na tworzeniu „zielonych miejsc pracy” dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, szczególnie z zaburzeniami psychicznymi. Realizowany jest dzięki wspólnym działaniom na rzecz organizowania i utrzymania stanowisk pracy w ochronie środowiska dla najciężej poszkodowanych osób z niepełnosprawnościami (partnerstwo z podmiotami ekonomii społecznej). Projekt w związku ze zmianami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach realizowany jest w nowej formule, opierającej się o współpracy z podmiotami usług komunalnych.