Stowarzyszenie Niepełnosprawni Dla Środowiska „EKON” na podstawie zawartej umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna realizację Projektu pn. „Pracuje(my)!” edycja II.
Projekt dofinansowany został ze środków PFRON, na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w ramach konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej”.
Przedmiotem umowy jest realizacja projektu w ramach kierunku pomocy 1 tj. Wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy; Typ projektu: Wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy poprzez wykorzystanie metody zatrudnienia wspomaganego.
Całkowita wartość projektu wynosi 7 585 430,84 zł, z czego wysokość dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to 7 197 830,00 zł.
Krótka charakterystyka projektu
Dla każdego uczestnika projektu zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania. Wsparcie będzie uwzględniało ocenę stanu zdrowia w kontekście możliwości podjęcia aktywności zawodowej. Działania w projekcie będą realizowane w oparciu o najskuteczniejszą formę wprowadzenia osób z niepełnosprawnością na rynek pracy jaką jest metoda/model – zatrudnienia wspomaganego na otwartym rynku pracy przy indywidualnym wsparciu trenera pracy. Model ten obejmuje 5 etapów wsparcia:
Etap 1 – Zaangażowanie uczestnika, mające na celu przygotowanie osoby z niepełnosprawnością do podjęcia świadomej decyzji w zakresie uczestnictwa w programie zatrudnienia wspomaganego,
Etap 2 – Tworzenie profilu zawodowego – działania polegające na identyfikacji umiejętności, kompetencji, mocnych i słabych stron osoby z niepełnosprawnością, a w konsekwencji stworzenie szczegółowego profilu zawodowego i Indywidualnego Planu Działania, który będzie wpływał na pozostałe etapy procesu. Istotą tego etapu jest włączenie osoby z niepełnosprawnością w proces planowania.
Etap 3 – Znajdowanie pracy – działania ukierunkowane są na poszukiwanie pracy z wykorzystaniem wszelkich dostępnych kanałów. Osoba z niepełnosprawnością aktywnie uczestniczy w tym procesie, w szczególności na etapie podejmowania decyzji.
Etap 4 – Zaangażowanie pracodawcy – obejmuje działania mające na celu zainteresowanie pracodawcy zatrudnieniem konkretnej osoby z niepełnosprawnością. Ponadto następuje zaprezentowanie pełnej oferty usług oferowanych pracodawcy w ramach zatrudnienia wspomaganego, w tym np. doradztwo personalne dla pracodawcy, szkolenie środowiskowe, ustalenie warunków zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością.
Etap 5 – Wsparcie w miejscu pracy i poza nim – Forma i poziom wsparcia uzależnione są od indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością. W zatrudnieniu wspomaganym wsparcie osoby z niepełnosprawnością jest sprawą kluczową, obecną na wszystkich etapach tego procesu. Dzięki otrzymaniu odpowiedniego wsparcia w miejscu pracy i poza nim, osoba z niepełnosprawnością ma szansę nauczyć się wydajnie pracować, włączyć w zespół pracowniczy, dać własny wkład w kulturę miejsca pracy oraz rozwijać się zawodowo.
Ilość uczestników w projekcie
W projekcie zaplanowano udzielenie wsparcia dla 750 uczestników projektu.
Czas trwania projektu
Projekt obejmuje trzy okresy realizacji.
- Pierwszy okres: 01.01.2024 r. – 31.03.2025 r.
- Drugi okres 01.04.2025 r. – 31.03.2026 r.
- Trzeci okres 01.04.2026 r. – 31.03.2027 r.
Opis grupy docelowej / warunki rekrutacji
Minimum 80% uczestników projektu przewidzianych we wsparciu stanowić będą osoby należące do jednej lub kilku wymienionych poniżej grup:
- osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną,
- osoby, co do których orzeczono niepełnosprawność intelektualną, chorobę psychiczną, epilepsję lub całościowe zaburzenia rozwojowe w przypadku zaliczenia ich do lekkiego stopnia niepełnosprawności
O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń
Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w projekcie zadzwoń: 22 729-40-04
Szczegółowy opis form wsparcia realizowanych w ramach działań projektowych znajduje się w Regulaminie rekrutacji [POBIERZ]
Harmonogram projektu
W ramach realizacji projektu nie przewidujemy prowadzenia grupowych form wsparcia. Każdy z etapów wsparcia prowadzony jest przez Trenera Pracy indywidualnie z uczestnikiem Projektu.
Pliki do pobrania:
Aktualności:
04.11.2024:
Stan na dzień 31/10/2024
W ramach realizacji działań projektowych do dnia 31/10/2024 do projektu zrekrutowano 114 uczestników, którym udzielono łącznie 5135h wsparcia.
Dzięki działaniom projektowym zatrudnienie znalazło już 71 uczestników Projektu.
02.01.2025:
Stan na dzień 31/12/2024
W ramach realizacji działań projektowych do dnia 31/12/2024 do projektu zrekrutowano 142 uczestników, którym udzielono łącznie 6938h wsparcia.
Dzięki działaniom projektowym zatrudnienie znalazło już 99 uczestników Projektu.
15.04.2025
Stan na dzień 31/03/2025
W ramach realizacji działań projektowych do dnia 31/03/2025 do projektu zrekrutowano 184 uczestników, którym udzielono łącznie 9688h wsparcia.
Dzięki działaniom projektowym zatrudnienie znalazło już 147 uczestników Projektu.