W ostatnim tygodniu lutego Centrum Kultury Zamek w Poznaniu stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. Od 26 lutego do 1 marca odbędzie się tam Przegląd filmowy kina dostępnego – inicjatywa, która łączy wysokiej jakości kino ze szczególną dbałością o dostępność dla wszystkich widzów.
Kino prawdziwie dostępne
To, co wyróżnia ten przegląd spośród innych wydarzeń filmowych, to jego pełna dostępność – wszystkie seanse będą wyświetlane z napisami dla osób niesłyszących, audiodeskrypcją oraz tłumaczeniami na polski język migowy (PJM). Dzięki temu każdy widz, niezależnie od swoich potrzeb, będzie mógł w pełni uczestniczyć w święcie kina.
Bogaty i różnorodny program
Program przeglądu obejmuje starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Widzowie będą mogli zobaczyć między innymi kultowe animacje studia Ghibli – „Spirited Away: W krainie Bogów” oraz „Mój sąsiad Totoro”, poruszający polski dramat „Kobieta z…” czy najnowszą odsłonę przygód z Akademii Pana Kleksa. Repertuar został tak dobrany, by każdy znalazł coś dla siebie – od filmów dla najmłodszych po ambitne kino dla dorosłych widzów.
Szczególnie interesująco zapowiadają się spotkania towarzyszące pokazom. Po seansie „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku” odbędzie się spotkanie z twórcami, a projekcję „Kleksa i wynalazku Filipa Golarza” zwieńczy rozmowa z Antoniną Litwiniak, odtwórczynią roli Ady Niezgódki.
Informacje praktyczne
Wszystkie pokazy odbędą się w dwóch lokalizacjach na pierwszym piętrze CK Zamek przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu – w Kinie Pałacowym oraz Sali Wielkiej. Organizatorzy zadbali o przystępne ceny biletów – standardowy bilet kosztuje 10 złotych, natomiast asystenci i asystentki osób z niepełnosprawnościami zapłacą symboliczną złotówkę.
Bilety można nabyć przez stronę internetową www.kinopalacowe.pl lub bezpośrednio w kasie CK Zamek, czynnej codziennie od 10:00 do 21:00 (tel. 61 64 65 260). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji.
Wsparcie w organizacji wizyty
Organizatorzy zapewniają pełne wsparcie w organizacji wizyty. W przypadku pytań lub chęci rezerwacji miejsc można kontaktować się mailowo (bow@ckzamek.pl) lub telefonicznie/SMS-owo (607 609 320).
Przegląd jako wzór dostępności
Stowarzyszenie EKON z uznaniem przyjmuje inicjatywę poznańskiego Centrum Kultury Zamek. Tego typu wydarzenia pokazują, że kultura może i powinna być dostępna dla wszystkich. Mamy nadzieję, że poznański przegląd stanie się inspiracją dla innych instytucji kulturalnych w Polsce do organizowania podobnych, w pełni dostępnych wydarzeń.
Szczegółowy program przeglądu oraz informacje o poszczególnych filmach dostępne są na stronie www.kinopalacowe.pl